تمیز کردن ویپ یک اقدام مهم است که هر چند وقت یک بار باید انجام شود. در این مقاله به چگونگی تمیز کردن دستگاه ویپ ، تانک و کویل ویپ می پردازیم و همه آنچه که باید در این زمینه بدانید را بیان خواهیم کرد.

ویپ تمیز = عملکرد خوب دستگاه

تمیز کردن ویپ یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود ویپ بهترین عملکرد را داشته باشد. اگرچه جویس ها و نیکوتین سالت ها به دستگاه و اجزاء آن آسیبی نمی زنند اما با گذشت زمان و با ماندن در درون مخزن و کویل، می توانند عملکرد آن را دچار اختلال کنند. به طور مثال استفاده از جویس هایی که گلیسیرین گیاهی دارند (VG) در طولانی مدت و با گیر کردن مواد بر روی سیم پیچ ها باعث می شود طعم ویپ عوض شده و حتی گاهی مزه ی سوختگی احساس شود.
حتی اگر کویل را عوض کنید، مورد دیگر آن است که وقتی بخواهید طعم جویس مصرفی را عوض کنید، مزه ی جویس قبلی در درون دستگاه باقی می ماند و این می تواند بر روی تجربه ویپینگ شما تاثیر منفی بگذارد.

یک مثال دیگر را می توان درباره ویپ های نو بیان کرد ! گاهی بعد از خرید یک دستگاه نو، بوی خاصی از اتومایزر و مخزن دستگاه شبیه به روغن ماشین احساس می شود! به طور مشخص آن ها کثیف نیستند اما بوی آن ها ممکن است مورد قبول شما نباشد و همچنین ممکن است ویپینگ را تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل تمیز کردن گاهی برای ویپ های نو و جدید نیز واجب است.

چگونه مخزن ویپ را تمیز کنیم ؟

چگونه مخزن ویپ را تمیز کنیم؟

در گام اول کویل ها را در بیاورید و در ادامه مخزن را به طور کامل جدا کنید. در هنگام جدا کردن اجزاء توجه کنید که هر قطعه در کجا قرار دارد و به چه چیزی متصل است تا در هنگام سر هم کردن آن ها دچار مشکل نشوید! همچنین وقتی که به ساختار دستگاه توجه کنید، ذهن شما تسلط بیشتری بر نحوه ی کار آن خواهد داشت و می توانید تمیز کردن را بهتر انجام دهید.

تمیز کردن استاندارد

اگر مخزن (تانک) شما نسبتا تمیز است، آب گرم می تواند گزینه مناسبی باشد. هرکدام از اجزاء را جدا کنید و آن را در زیر جریان آب رم بگیرید. پس از پایان کار، آن ها را با حوله یا دستمال کاغذی خشک کنید و برای یک ساعت کنار بگذارید تا زطوبت و خیسی کاملا از بین برود. اگر بعد از خشک شدن تانک، هنوز هم کثیفی هایی بر روی آن می بینید، لازم است که قدم بعدی را بردارید!
یک فنجان یا کاسه را پر از آب کنید و به مدت دو دقیقه در ماکروویو قرار دهید. در حالی که آب در حال گرم شدن است، مخزن را زیر آب بگیرید تا کمی مرطوب شود. بعد از آن که ظرف آب را از ماکروویو خارج کردید، مخزن را درون ظرف بگذارید و اجازه دهید تا آب کاملا خنک شود. پس از خنک شدن آب، مخزن را از آن خارج کنید و با حوله یا دستمال کاغذی خشک کنید. تئجه داشته باشید که اگر از خشک کن و یا سشوار برای خشک کردن استفاده می کنید، گرمای بیش از حد می تواند به قطعات دستگاه آسیب بزنند و باید حواستان به این نکته باشد!

تمیز کردن با پروپیلن گلیکول (PG)

شما می توانید به جای آب از PG استفاده کنید. یک ظرف را تا ارتفاع مناسبی از آن پر کنید و مخزن را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه از VG (گلیسرول گیاهی) استفاده نکنید چرا که این ماده روی سطح مخزن می ماند و به سختی پاک شود. استفاده از PG برای از بین بردن بو و طعم جویس های قبلی بسیار کارآمد و مناسب است. بعد از آن که مخزن را از ظرف خارج کردید، آن را بر روی دستمال قرار دهید تا کاملا خشک شود. پیشنهاد می شود در پایان با آب گرم نیز مخزن را به شستشو دهید و سپس خشک کنید.

استفاده از مواد پاک کننده

اگر می خواهید مخزن دستگاهتان شدیدتر و بهتر تمیز کنید، می توانید از برخی مواد پاک کننده ی خانگی استفاده کنید. باز هم تاکید می کنیم که پس از تمیز کردن، اجازه دهد مخزن به طور کامل خشک شود!

 • جوش شیرین ماده ایست که می توانید از آن برای پاک کردن مخزن ویپ از آن استفاده کنید و آن را درخشان کنید.
 • اتانول هم نوعی از الکل است که برای تمیز کردن ویپ مناسب است. توجه داشته باشید که الکل های قوی و صنعتی ممکن است به دستگاه شما آسیب بزنند! بعد از استفاده از اتانول مخزن را کاملا پاک کنید و بشویید چرا که ممکن است طعم بدی را ایجاد کند و همچنین استنشاق آن می تواند مضر باشد.
 • سرکه ماده ای اسیدی است که می تواند به خوبی کثیفی های مخزن ویپ را از بین ببرد. اگر از سرکه استفاده کردید، مخزن را به خوبی شستشو دهید تا بو و مزه ی آن ویپینگ شما را تحت تاثیر قرار ندهد.
 • بعضی از کاربران با استفاده از صابون مخزن دستگاه را شستشو می دهند! توجه داشته باشید که باید به خوبی آن را آب بکشید تا اثری از آن در مخزن نماند چرا که طعم تلخی دارد و ممکن است باعث آزار شما بشود.

پاک کننده ی اولتراسونیک (ultrasonic)

این ماده برای تمیز و پاک کردن جواهرات و طلا و نقره استفاده می شود. برخی از افرادی که از ویپ استفاده می کنند، پاک کننده های اولتراسونیک را برای اتومایزر و مخزن ویپ به کار می برند! احتیاجی نیست که ماده ای مخصوص ویپ را تهیه کنید و می توانید از مواد موجود در بازار خریداری کنید و در یک چرخه ی 10 دقیقه ای برای پاک کردن دستگاه ویپ مورد استفاده قرار دهید.
استفاده از این پاک کننده اصلا سخت نیست. کافیست ظرف را با اولتراسونیک و آب پر کنید و تانک را درون آن قرار دهید تا پاک شود. برای گرفتن نتیجه ی بهتر می توانید 1 یا 2 قطره مایع ظرف شویی به محلول خود اضافه کنید و صبر کنید تا کثیفی های تانک کاملا از بین برود. بعد از خارج کردن تانک از ظرف، اجازه دهید کاملا خشک شود و آن را با حوله یا دستمال پاک کنید.

چگونگی پاک کردن کویل ها

تمیز کردن کویل ها کمی سخت تر است! به طور کلی دو نوع کویل داریم: قابل تعویض و قابل بازسازی! این کویل ها نحوه عملکرد و استفاده ی متفاوتی دارند و تمیز کردن آن ها هم کاملا با هم فرق دارد. در ادامه شیوه ی پاک کردن هر دوی آن ها را توضیح خواهیم داد.

چگونگی پاک کردن کویل ها

کویل های قابل تعویض

شما می توانید این نوع از کویل را تمیز کنید و مجددا مورد استفاده قرار دهید اما باید بدانید که این کار فقط چندروز بازدهی خواهد داشت و بهتر است که یک کویل جدید جایگزین آن کنید! این نوع کویل ها به دلیل آن که فتیله دارند، مواد باقی مانده از جویس ها به مقدار نسبتا زیادی در آن ها باقی می ماند و تمیز کردن آن ها، تنها بخشی از مواد را پاک می کند! همچنین باید مدت زمان بیشتری را برای خشک شدنشان در نظر بگیرید زیرا فتیله باید به طور کامل خشک شده و آب از درون آن تبخیر شود. با این وجود اگر هنوز هم می خواهید این نوع کویل را تمیز کنید، در ادامه روش آن را توضیح داده ایم:

 • کویل را در اتانول (الکل رقیق) یا سرکه قرار دهید و پس از چند ساعت آن را به طور کامل با آب بشویید.
 • یک بار دیگر با آب مقطر شستشو را انجام دهید.
 • از سمتی که کویل خروجی دارد هوا را بکشید تا جریان هوا به خشک شدن و خارج شدن آب کمک کند.
 • اجازه دهید تا کویل کاملا خشک شود و آب درون آن تبخیر شود.

قرار دادن در برابر نور خورشید و یا استفاده از سشوار می تواند روند خشک شدن را سریع تر کند اما باز هم به زمان نسبتا زیادی برای کامل شدن این فرایند نیاز است! پس از آن که کویل خشک شد می توانید از آن استفاده کنید و خواهید دید که عملکرد بسیار بهتری دارد. با این وجود این بهبود چندان طولانی نیست و چند روز بعد مجددا عملکرد و بازدهی ضعیفی خواهد داشت و مجبور به تعویض آن خواهید شد.

کویل های قابل بازسازی

اگر دستگاه ویپ شما از این نوع کویل ها استفاده می کند، نه تنها می توانید آن را تمیز کنید بلکه باید این کار را انجام دهید! این کویل ها باعث می شوند بعد از مدتی طعم سوختگی و تلخی را احساس کنید و وقت آن فرا خواهد رسید که آن ها را تمیز کنید. تمیز کردن آن ها تقریبا ساده است و با چند اقدام می توانید این کار را انجام دهید.
اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که فتیله را خشک کنید تا طعم و مواد باقی مانده از جویس ها از بین برود. برای این کار می توانید در هنگامی که مخزن دستگاه خالی است، چند بار دکمه آتش ویپ را بزنید تا فتیله داغ شود و مواد باقی مانده بسوزند و از بین بروند. در صورتی که این کار را چندبار انجام داده اید، احتمالا خشک کردن فتیله کافی نیست و باید مراحل بیشتری را طی کنید که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • فتیله را از کویل جدا کنید.
 • کویل را به وسیله گرما کاملا خشک کنید. (اجازه ندهید گرمای زیاد و شدید به آن وارد شود)
 • زیر جریان آب بگیرید و شستشو دهید.
 • به وسیله فرچه یا مسواک مخصوص آن را کاملا پاک و تمیز کنید.
 • یک بار دیگر با آب بشویید.
 • با حوله یا دستمال کاملا خشک کنید.

شما می توانید در هنگام تمیز کردن با مسواک، از مایع ظرفشویی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که پس از آن کاملا با آب گرم کویل را بشویید.

با انجام این اقدامات عملکرد کویل کاملا خوب و قابل قبول می شود و طعم خوبی را هم از ویپ دریافت می کنید. اگر با تمیز کردن کویل مشکل حل نشد احتمالا تمیز کردن اتومایزر می تواند نتیجه مطلوب شما را رقم بزند. با گذشت زمان و چندین باز تکرار این پروسه ممکن است دیگر کیفیت خوبی را از کویل شاهد نباشید که می توانید با خرید و جایگزین کردن یک کویل، تا مدت ها از آن استفاده کنید.

تمیز کردن قلم ویپ

اگر قلم دستگاه ویپ از مخزن جدا می شود، تمیز کردن آن کار ساده ای است. باید بدانید که تمیز کردن محفظه ی باتری ها هم مهم می باشد. تنها نکته ی مهم آن است که نباید از آب برای آن استفاده کنید چرا که باتری ها و سیستم داخلی را خراب می کند. می توانید از فرچه با پارچه ی مرطوب برای پاک کردن بخش باتری ها و پورت و دکمه ها استفاده کنید و سپس با استفاده از حوله کاملا خشک کنید تا هیچگونه آسیبی به دستگاه شما نرسد.

تمیز کردن قلم ویپ

برای دستگاه هایی که قلم و مخزن را نمی توان جدا کرد، تمیز کردن کمی سخت خواهد بود زیرا شما نمی توانید مخزن را آب شستشو دهید و حتی اگر خشک کردن را کامل انجام دهید، باز هم خطر و ریسک بالایی دارد. بهترین روش برای تمیز کردن چنین دستگاه هایی استفاده از گوش پاک کن است! گوش پاک کن را با آب مقطر مطوب کنید و محفظه ی داخلی را کاملا پاک کنید. در نهایت با استفاده ا یک گوش پاک کن خشک، رطوبت داخل محفظه را از بین ببرید و کمی صبر کنید تا هیچگونه خیسی و رطوبتی درون دستگاه نماند.

چگونه جویس را عوض کنیم ؟

اول از همه باید بدانید که ترکیب بعضی از جویس ها طعم خوب و دلپذیری را ایجاد می کند و این مورد بستگی به سلیقه شخصی شما دارد. اما آیا در صورتی که بخواهید کاملا جویس و طعم را عوض کنید نیازی به پاک کردن دستگاه هست؟ خیر! لزوما نباید این کار را انجام داد.

چگونه جویس را عوض کنیم؟
بعد از آن که مخزن را از یک جویس خالی کردید، کمی به آن زمان بدهید تا بو و طعم ماده از بین برود. باقی ماندن مقدار کمی از جویس قبلی، در صورتی که طعم نزدیک و سازگاری با جویس جدید داشته باشد می تواند حتی لذت بخش باشد. اما در صورتی که طعم های دو جویس با هم فاصله ی زیادی داشته باشند ممکن است احساس چندان خوشایندی برای شما ایجاد نشود.
یکی از کارهایی که وقت زیادی از شما نمی گیرد این است که مخزن را کاملا خالی کنید و با چندبار فوت کردن تلاش کنید آن را خشک کنید. سپس با استفاده از دکمه ی آتش دستگاه ویپ تلاش کنید تا کاملا مخزن را خشک و تمیز کنید. این کار را زیاد تکرار نکنید چرا که ممکن است به ویپ آسیب بزند! این کار برای دستگاه هایی با اتومایزر قابل بازیافت بسیار ساده تر است! کافیست تا دکمه را فشار دهید و چند پک به ویپ بزنید! با این مخزن کاملا خشک می شود و مزه و بوی جویس نیز تا حد زیادی از بین می رود. چند قطره از جویس جدید را روی کویل بریزید و چندبار از ویپ استفاده کنید، سپس مخزن را با جویس جدید پر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *